Dzienne wartości średnie

KSIĘŻYC

(Wybrane ujęcia z okresu między nowiem a pełnią)
Fotografował i opracował: Zbigniew Rzepka

Przedstawiany mini cykl przebiegu faz Księżyca od nowiu do pełni jest dydaktycznym przykładem, że nawet skromne wyposażenie do obserwacji nieba (średniej wielkości teleskop Newtona 170/835mm oraz cyfrowy aparat kompaktowy Premier DC3381 z matrycą 3 mln. pikseli), pozwala na wykonanie całkiem udanych zdjęć Księżyca. Warunkiem jest tu tylko posiadanie wystarczająco sztywnego połączenia okularu teleskopu z aparatem kompaktowym, przy czym okular teleskopu winien mieć średnicę soczewki ocznej znacząco większą od przedniej soczewki obiektywu aparatu.

Prezentowane zdjęcia wykonane zostały w projekcji okularowej, przy użyciu własnej konstrukcji mocowania szynowego oraz okularów typu Plossl 20mm Antaresa oraz 25mm Siriusa Oriona. Ostrość obrazu Księżyca ustalana była przy użyciu lupki na 1.5" ekraniku LCD aparatu cyfrowego. Wszystkie zdjęcia wykonano korzystając z 2-sekundowego samowyzwalacza aparatu, co było wystarczające do skutecznego wytłumienia drgań teleskopu po uruchomieniu spustu migawki na korpusie aparatu. Zdjęcia wykonano przy maksymalnej rozdzielczości matrycy CCD tj. 3.0 mln pikseli (2032x1520 pikseli), automatyce ustawienia ostrości i naświetlania ale także manualnej korekcji ekspozycji (najczęściej od -0.5 EV do - 2.0 EV) oraz różnych długościach ogniskowej obiektywowego zooma aparatu cyfrowego.

Na zdjęciach orientacja terminatora względem dłuższego boku kadru była ustawiona w przybliżeniu, zaś pólnocna półkula Księżyca jest u góry, południowa u dołu - tak jak widzimy Księżyc gołym okiem lub przez lornetę pryzmatyczną.

Każde z zamieszczonych zdjęć, to nie efekt "składanki" ("stackowania") wielu klatek lecz pojedyncze ujęcie, tyle, że wybrane najlepsze z wykonanej całej ich serii.

Więcej zdjęć i informacji dostępnych jest na stronie autora.

 

PHP: T. Pieńkos

Data ostatniej modyfikacji: 26-05-2011, Nawigacja: Wstecz, Do góry, Start